Hlavní stránka arrow  Kolegiátní kapitula arrow Kolegiátní kapitula arrow Kolegiální kapitula Všech svatých
Víte že ...

Láska k Bohu a láska k bližnímu se vzájemně prolínají.

Celý článek..
Kolegiální kapitula Všech svatých Tisk E-mail
pátek 21. března 2008, 10:10

Kolegiální kapitula Všech svatých byla založena 8. ledna 1339 Karlem IV. na Pražském hradě. V listopadu 2004 Miloslav kardinál Vlk, arcibiskup pražský zrušil pravidelné bohoslužby v tomto kostele a povolil konat pouze dvě za rok, a sice 1. listopadu na Svátek všech svatých a 4. července na svátek svatého Prokopa.

Děkanem Kapituly všech svatých a správcem tohoto chrámu je nadále profesor P. Václav Wolf. Dalším řádným členem kapituly je profesor P. Pilík. Opakované žádosti o doplnění kolegia kapituly zůstaly nevyslyšeny.

Kapitula Všech svatých, spolu s Kapitulou svatovítskou, jsou jediné právnické osoby, které stojí ve sporu o katedrálu proti státu. I když jsou obě kapituly součástí Římskokatolické církve (která je samostatnou právnickou osobou), nepodléhají pravomoci pražského arcibiskupa. Zrušit by je mohl jedině papež.

Ze statutu kapituly z doby Karla IV. platí, že i po vymření všech řádných členů kapituly trvá existence této právnické osoby ještě 100 let, než zanikne, pokud by nebylo kolegium kněží doplněno. Nutno ovšem přiznat, že arcibiskupství pražské navrhlo na kandidáta kapituly např. profesora P. Halíka, členové kapituly však jeho kandidaturu odmítli.

<Předchozí   Následující>

Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.